» Меню сайта

» Наш опрос
Оцените мой сайт
Всего ответов: 4090

» Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

» Форма входа

Главная » Статьи » 6

В разделе материалов: 17
Показано материалов: 1-10
Страницы: 1 2 »

ВАЛЕНТИН БИЧКО

ІЗ ЗБІРКИ ОПОВІДАНЬ «ГОРОБЕЦЬ-МОРЯК»

МАРТА І ГЛИНКА

Нам подарували телицю Марту. Пасти її було нікому, бо я вже пішов до школи, а більше в сім'ї нікого не було, хто б міг стати пастухом. Тому телицю припинали у саду між деревами на не дуже густій, але ще зеленій травці.

У мене була улюблена курочка Глинка. Я прозвав її так за її жовтаво-червонуватий колір. Коли я прибігав зі школи, вона завжди мене зустрічала, сподіваючись ковтнути з моїх рук крихту хліба чи кілька смачних смажених насінин.

Одначе останніми днями вона цього не робила. Спочатку я думав, що курочка пропала. Але ні, я побачив її у саду, вона походжала біля телиці Марти. Ну й нехай собі — вирішив я. Мабуть, не голодна.

Та коли я уздрів, що Глинка від Марти майже не відходить і не біжить навіть на голосне материне «ціпу-ціпу» — мені стало цікаво. І я почав спостерігати.

Виявилось, що Глинка здзьобує з Мартиних ніг надокучливих і дуже в'їдливих мух, та так старанно, що мухи навіть не встигають добре укусити Марту. З цього почалося. А коли курочка і телиця звикли одна до одної, то не було на Марті такого місця, на якому б Глинка не діставала злючу комаху. Курочка вільно злітала на спину до Марти, і Марта тільки з приємним відчуттям заплющувала очі та помахувала хвостом. Ясно було, що і Глинці від того добре, мабуть, мухи — досить смачна куряча їжа.

Одного разу, прийшовши зі школи, я сів за кущем, щоб спостерігати за цією зворушливою дружбою. Мух на Марті не було. Телиця лежала, а Глинка подрімувала недалеко. Раптом пішов дощ. Марта відразу зіп'ялася на ноги, а курочка чимдуж кинулась під неї. То була чудова схованка від дощу.

Може, це трапилось і випадково, тільки я певен, що Марта таким способом віддячувала Глинці за її хорошу і самовіддану товариську роботу.
МАРТА І ГЛИНКА | Просмотров: 494 | Добавил: drakor | Дата: 05.04.2011

ВАЛЕНТИН БИЧКО

ІЗ ЗБІРКИ ОПОВІДАНЬ «ГОРОБЕЦЬ-МОРЯК»


У НАШОМУ САДКУ

На великому пустирі, що за парканом дитсадка, раптом стало людно і гомінливо. Звідкись приїхали юнаки і дівчата: покопали ямки, а потім почали садити в них молоді деревця. А навколо походжав високий сухорлявий чоловік, щось наказував, обмацував гілочки і гладив стовбурці дерев, наче то були не рослини, а живі діти.

Скоро юнаки і дівчата поїхали і більш не вертались, а високий чоловік приходив щодня до дерев. Біля кожного деревця він порався цілими годинами. Через деякий час вихованці дитсадка уже були знайомі з цим чоловіком. Це був садівник, і звали його Іван Васильович.

Іван Васильович виявився неговіркою і похмурою людиною. На всі запитання дітей він відповідав: — «А ви як думаєте?»

Правда, він сказав, що тут посаджено яблуні і що скоро на них виростуть великі червонобокі яблука. Проте час минав, а яблук щось не видно було. Не подобалось дітям також і те, що садівник часто гострим ножем обрізав гілки на деревах.

— Їм же боляче! — вигукувала гостроноса Маринка.

— Зараз кров потече, нащо ви ріжете? — втручався задерикуватий Васько, хоч і добре знав, що у дерев не буває крові.

Але Іван Васильович не слухався дітлахів і робив своє діло.

Так минули весна, літо і осінь. Пройшла і зима. По весні до де рев знову завітав Іван Васильович, знову обкопував стовбурці, знову обрізав гілки, посипав їх якимсь порошком і обприскував якоюсь рідиною. А яблук усе не було. Ні влітку, ні восени.

Надійшла ще одна весна. Частина вихованців дитсадка уже ходила до школи. А ті, що були тепер у старшій групі, говорили молодшим:

— Іван Васильович знову ріже деревця. Це, певне, тому на них так довго і яблук нема.

І справді. Прийшло знову літо і знову осінь, а яблук усе не було.

Тепер уже діти насмішкувато запитували Івана Васильовича:

— Ну, де ж ваші яблука?

— Почекайте, скоро будуть! — відповідав садівник. Та ніхто вже не вірив цим обіцянкам.

Наступної весни Іван Васильович до саду не повернувся. Говорили, що він пішов на пенсію і поїхав до своєї родини в Крим.

Замість Івана Васильовича садівником став Микола Семенович, ще зовсім не старий, веселий і завзятий чоловік.

У дитсадку із тих, хто пам'ятав першу весну, коли садили ці дерева, лишилось уже небагато. Маринка і Васько уже добре підросли і теж збирались наступної осені до школи. Але про нездійснені обіцянки Івана Васильовича, про його «операції» знали усі вихованці, звичайно, від старших.

З приходом Миколи Семеновича дерева рясно зацвіли, а трохи пізніше на гілочках уже можна було вздріти невеличкі зелені кульки. Ті кульки все більшали і на кінець літа стали справді красивими червонобокими яблуками.

Коли Микола Семенович частував дітей тими яблуками, Маринка не втерпіла і сказала:

— От бачите, Іван Васильович тільки обіцяв кожне літо, а Микола Семенович як прийшов — одразу і яблука з'явилися.

А Васько додав:

— Іван Васильович тільки псував дерева, все різав їх та обливав. Як добре, що його тут більш немає. Спасибі Миколі Семеновичу!

Але Миколу Семенович заперечив ці слова:

— Нічого у світі не відбувається швидко. Для того щоб вродилися яблука, треба довго доглядати і викохувати дерева. Ви даремно мене хвалите. Я тільки зірвав готові плоди з гілок. А виростив їх Іван Васильович. Йому ви й повинні дякувати. Обрізав він гілки для того, щоб швидше росли інші, на яких і зав'язались оці ось яблука.

І дітям стало шкода Івана Васильовича. Вони зрозуміли, що сердились на нього і ображали його даремно.

Того ж дня вони довідались про адресу старого садівника і надіслали йому доброго зворушливого листа, а сад почали називати «нашим».
У НАШОМУ САДКУ | Просмотров: 460 | Добавил: drakor | Дата: 05.04.2011

ВАЛЕНТИН БИЧКО

ІЗ ЗБІРКИ ОПОВІДАНЬ «ГОРОБЕЦЬ-МОРЯК»

САЛЬТО-МОРТАЛЕ

 Сало, яке я приготував для синиць, помітив сусідський кіт і почав до нього підбиратися. Раз одігнав я його, вдруге, а потім не вгледів. Зникли синиччині ласощі у котовому животі.

Коли так, вирішив я перехитрити кота. Вибрав у саду тоненьку і високу молоду щепу і на самій верхівці знову повісив шматок. Хай тепер кіт спробує добратись. Адже він гладкий і тому важкий. Не вдержить його не тільки верхівка, а навіть стовбур.

І справді. Ходив Мурко навкруг щепи, облизувався, пробував лізти на неї. Нічого не виходило. Думав я, що він уже, як кажуть, плюнув на те сало і пішов кудись шукати іншої здобичі.

Раптом я вгледів кота на старій вишні, що стояла досить далеко від щепи з салом, не менше як кроків за десять. Що він там робить? Пробує полювати на пташок? Нічого подібного. Синиччине сало не йде йому з ума. Мурко пильно дивиться у бік ласощів. І раптом, зігнувшись, стрибає прямо на щепу. Його важке тіло пролітає всього за кілька сантиметрів від ласого кусочка, і, перевернувшись разів зо два у повітрі (сальто-мортале!), кіт стає на ноги вже на землі. Невдача!

Та невдачі упертих не спиняють. Ще хвилина — і знову стрибок з вишні на щепу, знову сальто-мортале у повітрі, і в котячих зубах уже поблискує сало, і сам він зникає десь у купі дров, щоб ніхто не помітив його розбою.

А я хоч і помітив, та на цей раз мовчав. Дуже мені сподобалась Муркова кмітливість і особливо мало не циркові його польоти між деревами. Він, безумовно, заробив те сало, хоч і не йому воно призначалося.
САЛЬТО-МОРТАЛЕ | Просмотров: 502 | Добавил: drakor | Дата: 05.04.2011

ВАЛЕНТИН БИЧКО

ІЗ ЗБІРКИ ОПОВІДАНЬ «ГОРОБЕЦЬ-МОРЯК»

ПТАШИНА ЧЕРГА

Після того, як синиці натрапили на підвішене сало, їх кожної хвилини ставало усе більше. Спочатку дві, три, п'ять. І от уже більше десятка. Але біда — не миряться птиці. Тільки вмоститься одна біля їжі, налітає друга і згонить першу. Та й цій не вдається довго побенкетувати, з'являється ще сміливіша і на мить завойовує собі «місце за столом». І так без кінця. Я подумав, що більше нічого цікавого не відбудеться, і поринув у свою роботу, забувши про підвіконну їдальню.

Коли я знову підвів голову і глянув у вікно, то побачив несподівану і дуже зворушливу картину. На рівній гілочці, як намистини на разку, сиділи вісім синиць і нетерпляче поглядали на дев'яту, що спокійно клювала сало. Коли та наїлась і, обтерши дзьобика об кору, полетіла, — до сала припала інша, та, що сиділа поруч. Коли і ця полетіла, — їсти почала сусідня. Цей суворий порядок дуже втішив і насмішив мене.

Правда, так тривало недовго. Якась синиця-шибеник раптом налетіла звідкись згори, і черга умить розлетілась. Але це вже не так мене й засмутило. Адже вони все-таки птиці, не люди...
ПТАШИНА ЧЕРГА | Просмотров: 520 | Добавил: drakor | Дата: 05.04.2011

ВАЛЕНТИН БИЧКО

ІЗ ЗБІРКИ ОПОВІДАНЬ «ГОРОБЕЦЬ-МОРЯК»


ПРАЦЬОВИТИЙ, ЯК ПТАШКА

 Я знав, що синиці взимку дуже люблять сало. Мабуть, воно дає їм енергію, щоб зігріти тіло. От я й повісив на вишневій гілочці під своїм вікном шматочок цих «ласощів», щоб спостерігати за птахами.

І дивно. Уже в перші хвилини я побачив, що зовсім не легке і безтурботне пташине життя. Адже скільки разів я раніше чув та й сам говорив про непрацьовитих людей: «Живе він, як пташка, не оре, не сіє, не жне, тільки їсть». А колись давно учні навіть вірш учили: «Птичка божия не знает ни заботы, ни труда».

Та виходить — неправда то все. Дивлюсь я на синицю, що порається біля сала, і бачу — не підносить вона до рота уже готову їжу, а добуває її напруженою працею. Для того, щоб одірвати од великого шматка маленький шматочок, який уже можна проковтнути, доводиться їй працювати усім тілом, а не тільки дзьобом. Синиця стає на сало обома ногами, впинається ними і починає разом із дзьобом нагинати до їжі усе своє тіло. Вперед-назад, вперед-назад. Синиччині рухи над салом нагадують рухи дроворуба чи молотобійця.

А хто може підрахувати, скільки тій пташці треба вилітати, витратити сил, поки вона знайде собі якусь поживу. Адже сало на гіллі не кожен вішає.

Після цього я ніколи не скажу «безтурботний, як пташка», або «живе, як пташка, — нічого не робить». Навпаки, про всіх, хто любить труд, говоритиму: «Працьовитий, як пташка».
ПРАЦЬОВИТИЙ, ЯК ПТАШКА | Просмотров: 506 | Добавил: drakor | Дата: 05.04.2011

ВАЛЕНТИН БИЧКО

ПІВНИКИ


За віщо посварилися,


Не знаю я того,

А тільки стрілись півники:

— Ти чого?

Круг шиї пір'я дибиться,

Стирчить сюди-туди,

Дзьобами в землю вткнулися:

— Ось підійди...

А гребені у півників

Розжеврілись, мов жар,

Стоять і не ворушаться:

— Ану вдар!

Обоє враз підскочили,

Аж курява знялась,

І знов стоять надиблені:

— Зась!

Тут з вулиці почулося —

Кричала тітка: — Киш! —

Розбіглися два півники:

— Гляди ж!

Розбіглися два півники

Курчатам всім на сміх...

Як схожі й ми буваємо

На півників таких!
ПІВНИКИ | Просмотров: 456 | Добавил: drakor | Дата: 05.04.2011

ВАЛЕНТИН БИЧКО

ЛІТО, ДО ПОБАЧЕННЯ!


 
Літо, до побачення!

І за все спасибі —

За поля квітучії,

Ліс зеленокрилий!

На твоєму сонечку,

На твоєму хлібі

Скільки сил набрались ми,

Як поздоровіли!

Літо, до побачення!

Ми ходили кручами,

Стежками-дорогами

Під веселим вітром.

Літо, до побачення!

Ми вже дуже скучили

За своїм учителем,

Своїм класом світлим.

Літо, до побачення!

З щедрими дарунками

Ми йдемо до школи,

До батьків, додому —

З квітами і травами,

З добрими малюнками,

З піснею, що склали ми

В таборі дзвінкому!

Літо, до побачення!

Побували всюди ми,

Скільки див небачених

Стріли ми навколо.

Ми цієї радості

Зроду не забудемо!

Літо, до побачення!

Здрастуй, рідна школо!
ЛІТО, ДО ПОБАЧЕННЯ! | Просмотров: 429 | Добавил: drakor | Дата: 05.04.2011

ВАЛЕНТИН БИЧКО

ВЕЛИКИЙ І МАЛИЙ


Жили собі сусіди

На вулиці одній,

Два хлопці-непосиди —

Великий і малий.

В усім були несхожі

Сусіди-хлопчаки.

Один поводивсь гоже,

А другий — навпаки.

Малий свої уроки

Виконує весь час,

Великий по два роки

Даремно ходить в клас.

Малий, узявши книжку,

Дідусеві чита.

Великий тягне кішку

Із тину за хвоста.

Малий дає дорогу

Малятам з дитсадка,

Великий із-за рогу

Їм тиче кулака...

Тож, певно, по заслузі

Дісталось хлопчакам:

В малого — всюди друзі,

Великий ходить сам.
ВЕЛИКИЙ І МАЛИЙ | Просмотров: 474 | Добавил: drakor | Дата: 05.04.2011

ВАЛЕНТИН БИЧКО

ВЖЕ МАРИСЬКА НАША ХОДИТЬ...


Вже Мариська наша ходить!


Рік їй. Іменинниця!

Лиш очима хитро водить.

Туп-туп! — і не спиниться...

Вже Мариська добре ходить —

Легко, вільно, рівненько —

І усіх за лапку водить:

Цюцьку,

кицьку,

півника.

І берізоньку за кіску

Тягне —

крекче, топчеться...

Та пручається берізка,

Їй ходить не хочеться.
ВЖЕ МАРИСЬКА НАША ХОДИТЬ... | Просмотров: 426 | Добавил: drakor | Дата: 05.04.2011


ПІСЕНЬКА | Просмотров: 888 | Добавил: drakor | Дата: 05.04.2011

1-10 11-17
» Поиск

» Друзья сайта
  • Официальный блог
  • Сообщество uCoz
  • FAQ по системе
  • Инструкции для uCoz

  • » Поиск


    Copyright MyCorp © 2024
    Сделать бесплатный сайт с uCoz